Wzorem poprzednich lat nasza szkoła przyłączyła się do corocznej inicjatywy "Godzina Kodowania", w której udział biorą dziesiątki milionów uczniów z ponad 180 krajów z całego świata. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i dorosłych do spędzenia co najmniej jednej godziny w tygodniu od 7 do 13 grudnia na nauce kodowania.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły kodowali, korzystając ze strony code.org, gdzie mieli założone konta by sprawdzać postępy oraz kontynuować rozwiązywanie łamigłówek także po lekcjach. Dzieciom tak spodobała się akcja, że zamiast jednej godziny kodowali na wielu lekcjach, podczas zajęć świetlicowych, a także podczas przerwy.

Najmłodsi, po poznaniu podstawowych zasad układania "puzzli" w programie, kodowali z Angry Birds. Najbardziej wytrwali zaliczyli również bardziej złożone zadania z pszczółką, bohaterami Minecraft'a lub Frozen. Na twarzach dzieci można było zaobserwować wielkie zaangażowanie, ale także radość i uśmiech z odniesionego sukcesu. Starsi uczniowie rozpoczęli zajęcia od zaprogramowania bohaterów Minecrafta. Następnie rozwiązywali wybrane przez siebie łamigłówki, czyli było Starwars, Flappy Code, Play Lab i wiele innych. Podczas wykonywania zadań wychowankowie tworzyli bardziej zaawansowane programy z użyciem pętli i warunków.

W środę uczniowie klasy 4, wraz z p. Beatą Zawisłą udali się do przedszkolaków, aby wprowadzić ich w świat kodowania. Na początek był "taniec kodera", podczas którego najmłodsi utrwalili znajomość prawej i lewej strony. Następnie dzieci poznały program Scratch, w którym stworzyły z pomocą swoich nauczycieli w postaci starszych kolegów pierwszą, prostą aplikację. Uśmiechy i brawa były najlepszym podziękowaniem za wspólną zabawę i naukę.