Nasza szkoła wzorem ubiegłych lat, przyłączyła się do Europejskiego Tygodnia Kodowania, który przypadł od 15 do 22 października. Akcja ta, realizowana przez wolontariuszy w całej Europie, ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie może być ciekawe i przydatne. W ramach Code Week’a odbyło się wiele aktywności związanych z programowaniem, w których udział wzięli wszyscy uczniowie szkoły oraz dzieci z przedszkola.

Tydzień Kodowania rozpoczął się falstartem, ponieważ 14 października w Dniu Edukacji Narodowej odbyły się pierwsze zajęcia. Uczniowie klas I – VI podzieleni na zespoły międzyklasowe wzięli udział w zabawach z głosem. Wychowankowie swoim głosem sterowali scratch'owym duszkiem, czasami było głośno, a nawet bardzo głośno, jednak emocje, zadowolenie i radość dzieciaków wynagrodziły wszystko prowadzącej zajęcia. Jeden z uczniów powiedział, że to było bardzo fajne, bo pani pozwalała nam krzyczeć na lekcji.

W poniedziałek najmłodsi bawili się kodowaniem bez komputera. Pierwsza zabawa polegała na poukładaniu kubeczków w odpowiednich kolorach i kolejności. Następnym zadaniem było doprowadzenie Kodikolorka wg kodu we właściwe miejsce oraz napisanie kodu, który pozwoli dotrzeć bohaterowi na odpowiednie miejsce na planszy . Radości, uśmiechu oraz zacięcia w realizowaniu celu było co nie miara. Szóstoklasiści zaprogramowali grę „Przygoda w kosmosie”, w której rakieta niszczyła spadające asteroidy.

Na ostatni dzień Tygodnia Kodowania wraz z uczniami klasy V zaprosiliśmy dzieciaki z naszego przedszkola. Piątoklasiści, jako asystenci, spisali się znakomicie - każdy z nich wziął pod opiekę 2-3 przedszkolaków i wspólnie tworzyli podwodny świat. Rozpoczęli od dodania tła, rybek, które wprawili w ruch. Nie mogło zabraknąć rekina, który gonił rybki. Kolejnym zadaniem dla najmłodszych było rozkodowanie zagadki, którą rybę ma zjeść rekin. Dodatkowym elementem zajęć była integracja i pomoc młodszym.
To był intensywny, ale wspaniały tydzień!

Back to top