1. października uczniowie klas IV - VI wraz z nauczycielami wybrali się na wycieczkę do Poznania, gdzie w pierwszej kolejności udali się na zajęcia warsztatowe do Muzeum Archeologicznego. Tematem zajęć było wprowadzenie do starożytnego Egiptu, balsamowanie zmarłych, tworzenie mumii. Pracownik Muzeum w przygotowanej prezentacji pokazał ilustrację w/w tematu. Wszystkich bardzo zainteresowała legenda dotycząca życia i śmierci Ozyrysa, etapy tworzenia mumii itd.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, a Karolina i Marta z VI klasy zostały poproszone o odgrywanie mumii. Położyły się na stołach a uczniowie z każdej grupy mieli za zadanie owinięcie ich sylwetek bandażami. Wygrała ta grupa, która jako pierwsza "stworzyła" mumię, dodatkowo nie mógł zsunąć się bandaż, czyli ekipa Marty. Dodatkowo dzieci czekało zadanie związane z tworzeniem hieroglifów oraz na podstawie egipskich liczb napisanie tych liczb w systemie arabskim. Po zajęciach warsztatowych  uczestnicy wyjazdu obejrzeli z przewodnikiem dwie wystawy: "egipską", gdzie można było obejrzeć prawdziwą mumię, naczynia i przedmioty pochodzące z dawnego Egiptu, przepiękne papirusy oraz malowidła; obejrzeli także wystawę "Początki państwa Polskiego", tu zachwyciły wszystkich kolczugi, biżuteria, przedmioty codziennego użytku sprzed ponad tysiąca lat.

Następnie wszyscy udali się, przecinając poznańską Starówkę, do Muzeum Narodowego, gdzie po 45 minutowej przerwie (przeznaczonej na zjedzenie drugich śniadań) wraz z pracownikiem Muzeum dzieci obejrzały część wystawy związanej z tematem zajęć warsztatowych "Opisywanie działa sztuki". Najwięcej śmiechu dostarczyła wszystkim zabawa typu głuchy telefon przy obrazie "Porwanie Europy", która polegała na powtórzeniu na ucho tytułu obrazu. Tylko na początku rzędu udało się podać później prawidłowy tytuł, pozostałe nazwy to "Porwanie Pepy", "Strefa zero" itp. Było także zadanie polegające na odszukaniu obrazu, którego fotografia była umieszczona na otrzymanych pudełkach, po odnalezieniu należało ułożyć z puzzli dany obraz.

Zarówno w Muzeum Archeologicznym jak i Muzeum Narodowym dzieci wspaniale odpowiadali na zadawane pytania, pokazując ogrom posiadanej wiedzy na różne tematy.