Dnia 15 kwietnia br. uczniowie klas IV - VI wraz z wychowawcami wybrali się na Poznański Festiwal Nauki i Sztuki. W tym roku wychowankowie pojechali na Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Festiwal, dzięki ciekawej ofercie edukacyjnej, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, w tym roku przyciągnął ok. 1,5 tys uczestników. Podczas spotkań, które odbywały się w różnorodnej formie przekazu tj. warsztaty, prezentacje i wykłady oraz bogatej tematyce środowisko akademickie promowało osiągnięcia uczelni.
Pierwsze zajęcia, w których uczestniczyli szóstoklasiści to "CSI: Kryminalne zagadki Wydziału Biologii". Podczas warsztatów uczniowie poznali techniki zbierania śladów na miejscu zbrodni. Dowiedzieli się również w jaki sposób zabezpiecza się ślady biologiczne takie jak krew, włosy czy odciski palców. Uczestnicy omawiali także wybrane metody ich porównywania oraz wykonywali odciski swoich palców. W tym samym czasie uczniowie klasy 4 i 5 wybrali się na warsztaty, których główną bohaterką była woda. Na zajęciach obserwowali, jak zrobić lawę w butelce, wykonywali kolorowe wiry, stworzyli tęczę w kuchni oraz puszczali papierowe "motorówki". Dzieci przekonały się, że za pomocą prostych i dostępnych produktów spożywczych oraz wody można wyczarować prawdziwe cuda.
"Z wizytą do ptasiej garderoby" udali się piątoklasiści. Na warsztatach z lupą dowiedzieli się: jak zbudowane jest pióro, do czego służą sterówki, dlaczego kaczki nie przemakają. Czwartoklasiści wykonali sobie "Antropomeryczne selfie" i nauczyli się posługiwania się siatkami centylowymi. Na podstawie pomiaru wysokości ciała dokonali prognozy swojej wysokości w przyszłości. Dodatkową atrakcją zajęć był konkurs na najsilniejszego uczestnika, którym spośród chłopaków okazał się Patryk. Najsilniejszą dziewczyną była Zuzia.
Kolejnym wydarzeniem tego dnia był wykład, na który udali się wszyscy podopieczni. Podczas spotkania uczniowie zobaczyli fotorelację z podróży po Arizonie i sąsiednich stanach USA, którą przedstawił prof. Rychlik. Oprócz kaktusów i jaszczurek na pustyniach uczestnicy mogli podziwiać wielkie bogactwo fauny i flory tego regionu oraz cuda przyrody nieożywionej i dzieła rąk Indian. Autor opowiedział również o badaniach prowadzonych na ssakach przez biologów.
Ostatnie zajęcia tego dnia, w których brali udział wychowankowie klasy 4 nosiły tytuł "Podano do stołu". Czwartoklasiści dowiedzieli się ciekawostek na temat życia owoców morza i innych skorupiaków. Dzieci mogły obserwować między innymi żywe krewetki, kiełże czy oczliki, spojrzeli oko w oko prawdziwej stonodze i odkryli tajemnicę krabów. W tym samym czasie pozostali uczniowie udali się "W głąb magicznego lasu". Podczas spotkania uczestnicy, podzieleni na dwie rywalizujące ze sobą grupy, zapoznali się z symboliką, biologią i ekologią roślin leśnych. Następnie wszyscy wzięli udział w zawodach o tytuł "Przyjaciela Lasu".
Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Zajęcia, wybrane przez nauczycieli, okazały się atrakcyjne, interesujące i wzbudzające ciekawości naukowe. Dzieci już nie mogą się doczekać wyjazdu na kolejny poznański festiwal.