W sobotę, 27 czerwca 2017r. o godzinie 7:00, 34 uczniów z klas III SP – I GIM oraz 4 opiekunów rozpoczęło trzydniową przygodę, której celem było zwiedzenie stolicy. Okazało się, że dla większości uczestników była to pierwsza okazja, by odwiedzić Warszawę. Plan wycieczki był bogaty, dlatego wszyscy nie mogli się doczekać, kiedy dotrą na miejsce.
Po przybyciu do Warszawy, rozpoczęliśmy od zwiedzania z przewodnikiem Placu Zamkowego, Starego Miasta. Usłyszeliśmy ciekawe historie o powstaniu naszej stolicy, poszczególnych ulicach i kamienicach oraz o zniszczeniach, jakie dokonano podczas II wojny światowej. Zobaczyliśmy pomnik Małego Powstańca, najwęższą kamienicę i spacerowaliśmy po Barbakanie. Następnie Krakowskim Przedmieściem udaliśmy się na plac J. Piłsudskiego, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po zjedzeniu pysznego obiadu, udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego, gdzie wszyscy rozlokowali się w swoich pokojach. To nie był jeszcze koniec atrakcji w tym dniu. Wieczorem wybraliśmy się na przejażdżkę metrem. Mijając rynek Nowego Miasta, dotarliśmy do celu wieczornej eskapady, czyli do parku fontann. Zajęliśmy miejsca na skarpie, by przez 30 minut podziwiać pokaz multimedialny „woda-światło-dźwięk”.
W niedzielę, po śniadaniu, pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Mogliśmy eksperymentować, poznawać zjawiska fizyczne i chemiczne, majsterkować, wziąć udział w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych, poczuć się jak osoba niepełnosprawna ruchowo, wziąć udział w katastrofie statku. Asortyment atrakcji w Koperniku było ogromny, a każdy mógł uczestniczyć w fantastycznych zabawach, połączonych z nauką. Czas upłynął wszystkim bardzo szybko ze względu na emocjonujące inspiracje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Po mnóstwie emocji, udaliśmy się na spacer do pomnika Syrenki na Powiślu. Następnie zwiedziliśmy muzeum Fryderyka Chopina, gdzie mogliśmy zobaczyć oraz posłuchać informacji na temat życia i twórczości wielkiego polskiego kompozytora. Innowacyjna forma zwiedzania i nowoczesne rozwiązania techniczne podobały się wielu uczniom. Przy historycznym fortepianie na pulpicie rozstawialiśmy dostępne nuty Chopina i utwór, na którym otworzyliśmy nuty został głośno odtworzony, a na ścianie mogliśmy zaobserwować pianistę, grającego to dzieło. Mimo wielu kilometrów przebytych tego dnia, wieczorem wybraliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Zachwycił nas Pałac na Wyspie oraz spacerujące i dumnie prezentujące swe piękne ogony pawie. Wiele osób zrobiło sobie zdjęcia w Amfiteatrze oraz w ogrodzie.
W poniedziałek, po śniadaniu i spakowaniu się, pojechaliśmy na stadion Narodowy, gdzie wraz z panią przewodnik zwiedziliśmy trasę „Piłkarskie emocje”. Dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat PGE Narodowego oraz imprezach, które się tam odbywają. Poznaliśmy zaskakujące prośby gwiazd, które tam występowały. Zobaczyliśmy pomieszczenia strefy zawodniczej, które są wykorzystywane podczas meczów piłki nożnej oraz centrum multimedialne, które jest przeznaczone dla dziennikarzy. Mogliśmy podziwiać zdjęcia koszulek naszych reprezentantów. Na koniec udaliśmy się do punktu widokowego, z którego zobaczyliśmy zapierającą dech w piersiach panoramę. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Samsung Service Plaza. Mieliśmy do dyspozycji strefę muzyki oraz ekspozycję produktów i akcesoriów. Każdy z zaciekawieniem korzystał z nowoczesnych rozwiązań i technologii. Większość z niecierpliwością czekała na strefę VR, gdzie mogliśmy zapoznać się z wirtualną rzeczywistością i za pomocą gogli przenieść się na emocjonującą przejażdżkę rollercoasterem.
Zmęczeni, mnóstwem pokonanych kilometrów, ale zadowoleni ze zdobycia nowych doświadczeń, wróciliśmy do domu. Trudno było ustalić, jedną najciekawszą rzecz, którą udało nam się zobaczyć, natomiast jednogłośnie stwierdziliśmy, że był to cudownie spędzony czas. Pewnie wrócimy do stolicy jeszcze raz!