12 grudnia uczniowie klas 1-4 udali się na wycieczkę do Gniezna. Wyprawa rozpoczęła się od zwiedzenia góry Lecha, a następnie wizyty w Katedrze. Najmłodsi mieli okazję zobaczyć drzwi gnieźnieńskie - unikatowy zabytek w Polsce, przedstawiający sceny z życia św. Wojciecha. Pani przewodnik opowiedziała nam, co przedstawiają płaskorzeźby. Posłuchaliśmy także informacji o życiu świętego Wojciecha przed przybyciem do Polski, jego młodości i posłudze biskupiej, a następnie o misyjnej wyprawie do Prusów, męczeńskiej śmierci i pochówku w Gnieźnie.

Dzieci mogły zobaczyć różnice między jednym skrzydłem drzwi, a drugim; a także obrazy przedstawiające pierwszych władców Polski. Ciekawa lekcja historii wszystkich zainteresowała; bardzo aktywna okazała się być 4 klasa, która nie bieżąco przerabia tematy dotyczące Polski na zajęciach i mogła sprawdzić swoją wiedzę w praktyce.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w fabryce bombek. Dzieci mogły zobaczyć pomieszczenia i etapy tworzenia ozdób. Zaczęliśmy od „Dmuchalni”, gdzie w wysokiej temperaturze powstawały różne kształty bombek, a następnie w wyniku reakcji chemicznej zobaczyliśmy jak szklane kule od środka nabierają srebrnego koloru. Później udaliśmy się do „Lakierni”, gdzie świąteczne ozdoby nabierały pięknych barw. Ostatnim etapem tworzenia arcydzieł była „Dekoratornia”-miejsce gdzie Panie ręcznie ozdabiały i tworzyły niesamowite malowidła. Następnie każdy uczestnik wycieczki otrzymał trzy kolorowe bombki do samodzielnego tworzenia dekoracji. Dzieci miały do dyspozycji kleje, pędzelki i brokaty, wszyscy poruszyli wyobraźnię i... zadanie okazało się nie całkiem łatwe, malowanie na delikatnym szkle wymagało skupienia i precyzyjności. Na szczęście dzieci poradziły sobie z tym doskonale i każdy stworzył ciekawe ozdoby choinkowe.

Ostatnim punktem naszej wyprawy była sala zabaw „Fantazja”- dzieci miały ponad godzinę na niecodzienne szaleństwa. Trampoliny, zjeżdżalnie, kulki- czas na bieganie i beztroską radość. W międzyczasie był pyszny obiad i moment na wytchnienie i odpoczynek. Wszyscy zmęczeni i zadowoleni udali się w powrotną podróż do domu. Tegoroczne choinki nie będą świecić pustkami, każde dziecko zrobiło całkiem spore zakupy w sklepie z bombkami. Jesteśmy w pełni gotowi i czekamy na święta :-)