5 grudnia uczniowie klas 1-7 wraz w wychowawcami udali się na wycieczkę do Komendy Policji w Jarocinie, gdzie czekała na nich Pani sierż. sztab. Karina Miglaska - Cepa. Nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzenia komendy i zobaczenia jej poszczególnych pomieszczeń. Spacer najmłodszych zaczął się od pomieszczenia w którym znajdowały się fotografie z przeszłości; dzieci mogły zobaczyć czym dawniej poruszali się policjanci; jak wyglądały ich mundury, a także jak zmienił się jarociński rynek.

Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i zaprowadzeni do tajemniczego pokoju, a w tym samym czasie druga grupa oglądała swoich kolegów zza szyby. Większość szybko domyśliła się o co chodzi i wiedziała, że ma do czynienia z lustrem weneckim, które służy do przesłuchań i wskazywania przestępców.

Następnie dzieci przeszły do sali odpraw, miejsca w którym policjanci otrzymują polecenia do wykonania w danym dniu, a później zawitały na siłownię, gdzie mundurowi ćwiczą swoją sprawność fizyczną, aby być w stanie walczyć z bandytami.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było spotkanie z Panem policjantem – technikiem kryminalnym. Pokazał on jak pobierane są odciski palców, a także omówił z uczniami w jaki sposób pozostawiamy po sobie wszelkie ślady. Nikodem Różański z 1 klasy, jako jeden z wielu chętnych dzieci, został wybrany i miał możliwość wziąć udział w działaniach operacyjnych - pomógł Panu policjantowi w zdejmowaniu odcisków z drzwi. Zadanie to okazało się być nie całkiem łatwe, ale dokładnie pokazujące najmłodszym, że wszędzie nieświadomie pozostawiamy wiele śladów. Następnie każdy z uczniów mógł dotknąć i dokładnie obejrzeć atrybuty policjanta: pałkę, czapkę czy kajdanki.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była strzelnica. Pani sierżant wytłumaczyła dzieciom, że tylko w filmach pokazują, że strzelanie to bardzo prosta sprawa, a tak naprawdę policjanci, zanim otrzymają pozwolenie na broń, spędzają setki godzin ćwicząc i sprawdzając swoje umiejętności w strzelnicy. Wygłuszone pomieszczenia, łuski, podziurawione ściany- wszystko to wywarło duże wrażenie na najmłodszych. Nowoczesna jarocińska komenda, a także cała wycieczka zainteresowała każdego, pełni ekscytacji wróciliśmy  z powrotem do szkoły, może któryś z naszych uczniów zostanie kiedyś policjantem?.