5 grudnia dzieci uczęszczające na zajęcia kółka plastycznego z klas II - VI udały się z opiekunami do Muzeum Narodowego w Poznaniu na zajęcia warsztatowe. Ze względu na termin przedświąteczny pani Bartkowiak i pani Fengler wybrały temat: "Legenda o Świętym Mikołaju". Po zakupieniu biletów okazało się, że pozostała jeszcze godzina do zajęć, więc wszyscy udali się do księgarni, aby tam zakupić książki, kartki świąteczne lub po prostu pooglądać. Po drodze można było podziwiać, na Placu Wolności, stragany ustawione na kiermasz przedświąteczny, ozdoby czy też karuzele.
Punktualnie o godz. 10:45 rozpoczęły się zajęcia w nietypowy sposób, gdyż zamiast udać się na sale wystawowe, pracownik muzeum prowadzący zajęcia zaprosił wszystkich do sali przeznaczonej na zajęcia warsztatowe, tym razem jednak ozdobione w sposób magiczny. Salę oświetlały jedynie lampki choinkowe zaaranżowane w różnorodny sposób, ściany ozdabiały anioły oraz tkaniny z wydrukowanymi choinkami, na których przymocowane były prawdziwe bombki. W ogromnych wazonach ułożono gałęzie, na których zawieszono ozdoby. Wejście na salę ozdobiono tkaninami, do których przymocowano dzwoneczki. W tle można było usłyszeć świąteczną muzykę.
Wprowadzenie do zajęć oparto na pięciu zmysłach, dzięki którym ludzie przygotowują się do świąt. Dzieci podawały przykłady, na przykład: zmysł węchu - poprzez zapachy pomarańczy, przypraw, pierników, potraw, ryb; zmysł wzroku - ozdoby, światełka, choinki; zmysł słuchu - kolędy, pastorałki, piosenki świąteczne, dzwonki; zmysł dotyku - dotyk przygotowywanych potraw, kłująca choinka, dotyk ozdób, pakowanie prezentów; zmysł smaku - zajadanie pierniczków, słodyczy, przygotowywanie potraw wigilijnych. Na koniec pracownik muzeum powiedział kilka słów o Świętym Mikołaju, dzieci wymieniły jego atrybuty, czyli nakrycie głowy (infuła) oraz pastorał. Prowadząca poprosiła uczniów, aby uważnie obserwowali wystawy i poszukali obrazów, na których znajduje się biskup Mikołaj. Labiryntami nowej i starej części muzeum wszyscy dotarli do sali, w której znajdowały się obrazy średniowieczne (z ołtarza) przedstawiające scenki z życia biskupa. Prowadząca opisywała jakąś scenkę, a zadaniem uczniów było odgadywanie, gdzie ona się znajduje.
Na koniec wszyscy wrócili do "magicznej" sali, w której dzieci zaprojektowały kartki świąteczne. W ciągu 20 minut powstały wspaniałe prace. Po ponownym zajęciu miejsca na poduchach położonych na podłodze, pracownik muzeum podsumował zajęcia, podziękował za przyjazd oraz za to, że dzieci były bardzo grzeczne, złożył także życzenia, w związku ze zbliżającymi się świętami. Nie zabrakło niespodzianki: każdy otrzymał cukierka oraz kartki z reprodukcjami obraz znajdujących się w muzeum. O godzinie 12:15 wszyscy wyruszyli, bardzo zadowoleni z wyjazdu, w drogę powrotną.