Dnia 13 maja uczniowie klasy I-III pojechali na warsztaty do Jarocina „Jarocin dla dzieci: gra spacerowa” Joanna Jodełka. Na początku udali się na spacer po Parku Radolińskich, gdzie obejrzeli pałac. Zwrócili uwagę na zegar słoneczny z 1910 roku, umieszczony w tylnej elewacji pałacu i poznali niezwykłą historię tej uroczej budowli. Zobaczyli amfiteatr, ruiny późnogotyckiego Kościoła św. Ducha, gdzie okazjonalnie odprawiane są msze.

Następnie udali się na Aleję Grabową, która jest najdłuższą aleją w Europie. Później przeszli pod Spichlerz Polskiego Rocka, który jest swoistym kompendium wiedzy na temat kultowego festiwalu i muzyki rokowej. Z tego miejsca podziwiali murale, malowidła wielkoformatowe czy street-art. Kolejne kroki skierowali pod pomnik glana, który jest w Polsce jedyną taką statuą i stanowi niewątpliwie atrakcję miasta. Zobaczyli Ratusz i Kościół św. Marcina, gdzie smaku świątyni dodaje figura św. Wawrzyńca, dwa zegary – słoneczny i mechaniczny, które podziwiać można z dziedzińca. Pierwszy z pochodzi z 1910 roku, a drugi – mechaniczny, ulokowany na kościelnej wieży – jest nieco starszy i pochodzi z 1849 roku. Później poszli do parku im. Majora Zbigniewa hr.Ostroróg-Gorzeńskiego, w którym przedstawiona jest historia Powstania Warszawskiego. W parku podziwiali posągi mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, Franciszka Basińskiego – pierwszego burmistrza Jarocina po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, sierż. Bronisława Kirchnera – dowódcy pierwszego oddziału, który powstał w jarocińskich koszarach 11 listopada 1918 roku, a także Feliksa Łabędzkiego – pierwszego poległego powstańca Wielkopolski z terenu ziemi jarocińskiej.

Jak się okazało - dzieci świetnie znają nasze miasto, bo doskonale odnajdywała ciekawe architektoniczne szczegóły i wiedziała, co warto zobaczyć w Jarocinie. Na koniec poszliśmy na lody.

Wszyscy wrócili zadowoleni, uśmiechnięci i bogatsi o nową wiedzę.

 

Back to top