"Andrzejki" to ludowa tradycja wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. My również spróbowaliśmy powrócić do tych tradycji. 23.11.2018 r. odbyła się w naszym przedszkolu zabawa andrzejkowa. W salach widniały tajemnicze dekoracje. Na dzieci czekały wróżki - ich panie. Wszyscy chcieli dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Na początku dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat zwyczajów tego święta.

Wspólnie nauczyliśmy się andrzejkowego zaklęcia, które powtarzaliśmy po zakończeniu każdej wróżby. Pierwszą wróżbą było losowanie zawodów. Każde z dzieci losowało karteczkę, aby poznać jaki zawód będzie wykonywać w przyszłości. Następnie przedszkolaki przekłuwały szpilką papierowe serca, na których odwrocie wypisane były imiona dziewcząt i chłopców. Zaznaczone imię - to imię przyszłego męża lub żony. Częstując się cukierkami, w których znajdowały się karteczki z wypisanymi nazwami prezentów, dowiadywały się jaki upominek w najbliższym czasie otrzymają. W dalszej kolejności nasi podopieczni siedząc w kole kolejno wybierali kartki w sześciu kolorach, które ukryte były w woreczku. Każdy kolor ostrzegał przed inną przestrogą na przyszłość. Ostatnią wróżbą było kręcenie butelką, wokół której były rozmieszczone różne symbole. Każdy symbol miał przypisaną inną przepowiednię dotyczącą naszego życia za kilka lat. Poprzez taką formę zabawy przedszkolacy mogli wspólnie przeżywać różnorodne stany emocjonalne i rozwijać swoją wyobraźnię. Po andrzejkowych zabawach i tańcach przyszedł czas na małe słodkości dla wszystkich wychowanków. Nasze "Andrzejki" były pełne radości, swobody i niespodzianek. Wszyscy uczestnicy byli uśmiechnięci i zadowoleni. Zapewniamy, że zarówno młodsze jak i starsze dzieci bawiły się doskonale.