1 września, punktualnie o godzinie 8:30 uczennica klasy V  Amelia Kominek wypowiadając zdanie "Do hymnu!' rozpoczęła nowy rok szkolny. Następnie poprosiła o zabranie głosu panią dyrektor Beatę Fengler, która przywitała wszystkich zebranych, szczególnie ciepło zwracając się do uczniów I klasy, podkreśliła, że dzieci mogą liczyć na pomoc starszych kolegów oraz nauczycieli. Podziękowała także rodzicom za liczne przybycie na uroczystość.

Pani Fengler zapoznała uczniów i rodziców z kierunkami realizacji polityki oświatowej oraz z kalendarzem nowego roku szkolnego. Wspomniała także, jakie zmiany czekają uczniów, m. in. zniesienie sprawdzianu VI klasy oraz zniesienie obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich.

W dalszej części pani dyrektor "sprawdziła" obecność uczniów oraz przedstawiła wychowawców i pozostałych nauczycieli, następnie zaprosiła uczniów I klasy wraz z wychowawcą na scenę, gdzie zostali przywitani oklaskami oraz gdzie zostały wręczone im piórniki wraz z wyposażeniem ufundowane przez Gminę Jarocin. Pani Fengler poinformowała uczniów, że w klasie czeka na nich wyprawka plastyczna.

Po zejściu uczniów pani dyrektor zwróciła się do rodziców podkreślając, że osiągnięcie sukcesów przez uczniów związane jest z współpracą, zrozumieniem i zaufaniem ze strony rodziców, po czym zaprosiła ich, żeby nadal przychodzili do szkoły na imprezy, uroczystości, żeby brali udział w życiu klas swoich pociech. Na koniec życzyła uczniom zapału i osiągnięcia sukcesów, nauczycielom cierpliwości i wytrwałości oraz satysfakcji z wykonywanej pracy, pozostałym pracownikom szkoły docenienia wartości i zadowolenia z wykonywanej pracy. Następnie pani dyrektor zaprosiła wszystkich do obejrzenia i wysłuchania krótkiej części artystycznej w wykonaniu uczniów, dziękując im oraz pani Bartkowiak za przygotowanie występów. Amelia Kominek recytowała wiersze o szkole oraz o jesieni, Martyna Antczak z klasy V brawurowo zaśpiewała dwie piosenki natomiast Agnieszka Boguszyńska, Oliwia Kolanowska z kl. V, Amelii, Martyna, Nikola Pawłowska z klasy III oraz Zuzia Szymczak z klasy VI wykonały dwie choreografie taneczne do dwóch piosenek, za co otrzymały gromkie brawa.

Następnie pani dyrektor pożegnała wszystkich, zapraszając uczniów do klas, aby tam zapoznali się z informacjami przekazanymi przez wychowawców.