„Bachorzew Koduje” to akcja zorganizowana w naszej szkole w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Inicjatorem wydarzenia była p. Beata Zawisła, a w event zaangażowały się uczennice klasy VI: Monika Boguszyńska, Paulina Hybiak, Agata Karolczak i Julia Płonka. Uczestniczki programu „Mistrzowie Kodowania” pokazały swoim młodszym kolegom z klas I - III podstawy programowania oraz stworzyły z nimi prostą grę w programie Scratch.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych i chęć wzięcia udziału w kodowaniu wyraziło 29 uczniów klas I – III. W związku z tym zorganizowano dwa spotkania. W czwartek 16 października w godz. 1245 – 1425 naukę programowania podjęli uczniowie klasy II i III, kolejnego dnia podczas dwóch lekcji pierwszoklasiści poznali tajemnice Scratch’a.

Starsze koleżanki zapoznały uczestników akcji ze środowiskiem pracy i podstawowymi klockami Scratch’a. Nauczyły najmłodszych modyfikowania kostiumu i animacji duszka. Kolejne zadania polegały na zaimportowaniu nowego duszka – samochodu, dorysowaniu do niego policyjnego koguta świetlnego oraz dodaniu kolejnego kostiumu dla duszka. W końcowym efekcie, po uruchomieniu programu, samochód poruszał się po ulicy i migał. Drugi projekt polegał na stworzeniu animacji poklatkowej przedstawiającej kolejne etapy wzrostu kwiatka.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z zajęć, często było słychać efekty wow oraz wybuchy radości i zachwytu. Dzieci świetnie się bawiły, jednocześnie rozwijając swoją kreatywność i logiczne myślenie.