13 marca, w wigilię Dnia Liczby Pi, uczniowie klas 4 – 6, podzieleni na zespoły międzyklasowe, rozwiązywali matematyczne łamigłówki. Po powitaniu, pani Beata Zawisła przekazała wychowankom istotne informacje o liczbie pi. Za pomocą wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Liczba Pi” zaprezentowała rozwinięcie dziesiętne stałej matematycznej do 42. miejsca po przecinku.

Pierwsze zadanie polegało na zaprezentowaniu, wylosowanego wcześniej, matematyka. Dzięki prezentacjom i wywiadom, uczniowie poznali postaci Pitagorasa, Archimedesa, Izaaka Newtona, Talesa oraz Euklidesa. Do rozwiązania drugiego ćwiczenia potrzebna była wiedza o skali, ponieważ podopieczni musieli obliczyć odległości między obiektami na planie Sandomierza. Kolejna łamigłówka dotyczyła dopisania do hasła typu: rekwizyt Amora -  pojęcia matematycznego - łuk. W tym zadaniu jury najbardziej podobała się  odpowiedź jednej z grup, którzy napisali, że rozwiązaniem hasła „dobrze go pamiętać i naśladować” jest wyraz „nauczyciel” – oczywiście drużyna nie otrzymała punktów za to skojarzenie. Kolejną zabawą było stworzenie reklamy matematyki. Następne ćwiczenie wymagało od uczniów umiejętności ważenia oraz obliczania kwoty do zapłaty za zakupy. Podczas szóstego zadania młodzi matematycy musieli zbudować z patyczków i plasteliny szkielet piaskownicy. Następnie zespoły obliczały, ile desek potrzeba na wykonanie boków piaskownicy oraz ile piasku zmieści się w zbudowanym prostopadłościanie. Ostatnie zadanie to wyścigi rzędów do stolika, gdzie w kopertach znajdowały się karteczki ze słówkami związanymi z matematyką. Wyrazy miały poprzestawiane litery, a uczniowie musieli ułożyć poprawne hasła i zapisać je na odwrocie kartki.

Po podliczeniu punktów, jury przyznało nagrody. Trzecie miejsce zajęła drużyna w składzie: Aurelia Komorowska, Klaudia Pachciarek, Karolina Grzelak i Alan Pawłowski. Na drugim miejscu uplasował się team: Dominika Kościańska, Alicja Urbaniak, Marta Krawczyk, Zuzanna Szymczak i Mateusz Kościański. Zwyciężyła grupa, w której byli: Julia Płonka, Monika Boguszyńska, Agata Karolczak, Piotr Stasik oraz Patryk Jankowski, zdobywając 33 punkty (na 35 możliwych).

Prawie wszyscy podopieczni świetnie się bawili. Przerywnikami podczas łamigłówek były dowcipy - oczywiście o matematyce. Myślimy, że święto liczby pi na stałe wpisze się w harmonogram imprez szkolnych, ponieważ jest to świetny sposób na popularyzowanie wśród uczniów królowej nauk.

Back to top