Dnia 25 listopada uczniowie klas I-IV wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę do Planetarium im. Twórcy Andrzeja Owczarka, które znajduje się w Szkole Podstawowej w Potarzycy. Głównym celem wycieczki było zdobycie wiedzy z zakresu astronomii oraz poznanie podstawowych przyrządów astronomicznych, a także rozbudzenie zainteresowania tą dziedziną wśród uczniów.

Kopułę projekcyjną o średnicy 5 m wykonano z tworzywa sztucznego. Obraz rozgwieżdżonego nieba można obserwować dzięki projektorowi w kształcie kuli, którego 24 układy projekcyjne wyświetlają ok. 6 tyś. gwiazd, czyli tyle, ile można zobaczyć na niebie nieuzbrojonym okiem. Konstrukcja ta pozwala na obserwację nieba w różnych porach doby i roku, a także różnych zjawisk astronomicznych: spadające meteory, zorza polarna, zaćmienie Słońca oraz zaćmienie Księżyca.

Zajęcia odbyte w Planetarium są uzupełnieniem wiedzy na temat ruchu obrotowego | i obiegowego Ziemi, orientacji na niebie, klimatu oraz pogody. Zdobyte wiadomości w niejednym z nas zapoczątkowały fascynację astronomią. Była ta wycieczka ciekawa i udana.

Na pewno częściej będziemy obserwować nasze niebo.