Poranek, dnia 30 stycznia, rozpoczął się od spotkania z książką. Uczniom klasy 4, 5 oraz 6 pani Sylwia Bień przeczytała powieść dla młodzieży "Tajemnica zielonej pieczęci", której autorem jest Hanna Ożogowska. Akcja powieści rozgrywa się w Łodzi. Trójka przyjaciół z klasy VIa zostaje przeniesiona do VIb, gdzie nie jest dobrze przyjęta. Nowi koledzy nie lubią ich.

Każdy chłopiec ma swoją piętę achillesową: Stefan ortografię, Bartek geografię, Wiktor matematykę. Zakładają Stowarzyszenie Trzech Osądzonych, które ma na celu zdobycie roweru – nagrody dla najlepszego ucznia.

Dzieciom z edukacji wczesnoszkolnej pani Justyna Wardeńska przeczytała baśń duńskiego pisarza Hansa Chrystiana Andersena pt. "Złoty skarb". Przybliżyła ona wychowankom historię dobosza i jego rodziny. Żona dobosza zawsze marzyła o dziecku i by jej pociecha po urodzeniu została muśnięta przez złoty promyk słońca. I tak spełniło się życzenie żony dobosza. Słońce podarowało jej maleństwu promyk swojego blasku, który miał pomóc mu słuchać głosu serca.

Podczas dwudziestominutowego czytania była cisza, spowodowana zasłuchaniem uczniów w losy głównych bohaterów. Niektórzy postanowili dowiedzieć się o dalszych perypetiach postaci literackich i wypożyczyć poznane książki.