Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu. Autyzm to zaburzenie rozwoju związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Wśród nas są osoby z tym zaburzeniem, dlatego nasza szkoła włączyła się w tę akcję. Dnia 04.04.2022r. zorganizowano warsztaty, aby uświadomić młodemu pokoleniu czym jest autyzm oraz zwrócić uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb.

Naszym mottem przewodnim było hasło: „Poznaj, zanim ocenisz”. Często nasza nietolerancja rodzi się z niewiedzy. Ludzie ze spektrum autyzmu zwracają na siebie uwagę swoim zachowaniem, uważani są za niegrzecznych, źle wychowanych. Takie osoby są krytykowane, choć niesłusznie. Osoby ze spektrum autyzmu mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Nie radzą sobie z emocjami, nie potrafią wchodzić w relacje społeczne, posiadają nadwrażliwość na różne dźwięki. Tego dnia uczniowie naszej szkoły byli ubrani w niebieskie koszulki na znak solidarności z tymi osobami. Zajęcia podzielono na 2 części. W części teoretycznej przedstawiono ogólną wiedzę o autyzmie. W części praktycznej uczniowie brali aktywny udział w warsztatach sensorycznych. Mogli doświadczać jak funkcjonują zaburzone zmysły, jak odbierają świat osoby z autyzmem. Uczniowie mogli, choć na chwilę, wejść w rolę osoby autystycznej. Staraliśmy się uświadomić młodemu pokoleniu, że osoby z tym zaburzeniem inaczej czują i odbierają zmysły, inaczej postrzegają świat, ale mają możliwość współistnieć i funkcjonować w codziennym życiu tak samo jak my.