Jest taka jedna jedyna noc w roku, którą warto spędzić w Bibliotece. W tą noc Biblioteka tętni życiem do późnych godzin nocnych, a między regałami można spotkać śpiące dzieci... To Noc z Andersenem - międzynarodowa akcja promująca czytanie, organizowana z okazji Dnia Książki Dziecięcej oraz rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena. Tego roku włączyło się 39 bibliotek w Polsce.

NSP w Bachorzewie pierwszy raz zorganizowała całonocne spotkanie z baśniami duńskiego bajkopisarza. W piątkowy wieczór, 1 kwietnia, można było zobaczyć niecodzienny widok - grupa 31 czytelników z plecakami, śpiworami, kocami i karimatami, nadmuchanymi materacami wchodziła do szkolnej biblioteki, aby wziąć udział w Nocy z Andersenem.

Wszystkich miłych gości zaproszono do morskiej komnaty. Dzieci wysłuchały baśni o ,,Małej Syrence".

Następnie poprzez losowanie powstały grupy, były "Dzikie łabędzie", "Brzydkie kaczątka", "Słowiki”, "Ołowiane żołnierzyki" i "Calineczki". Baśniowi bohaterowie otrzymali mapy i ruszyli w podróż do tajemnych komnat i rozwiązywanie zabawnych zadań.

Była Komnata Atramentowa, w której tworzyli baśń na podstawie wylosowanych wyrazów, Komnata Ilustracji – malowanie historii na przejrzystej folii, Komnata Wiedzy Nieskończonej-testy wiedzy o pisarzu, zagadki, które nawiązywały do baśni, Komnata Mima-połykanie "robala" i łowienie ryb oraz Komnata Magicznego Pędzla- programowanie historii Arielki w programie Scratch.

W trakcie imprezy okazało się, że nie tylko Andersen obchodzi swoje urodziny. Odśpiewano Sto lat dla Krzysia i Michała. Nie zabrakło urodzinowego tortu, galaretek w morskich kolorach i bułeczek przygotowanych przez mamy chłopców.

A potem... nadszedł czas na sen. Po nocnej toalecie dzieci położyły się do swoich śpiworów ok. drugiej, ale wszyscy oczywiście zasnęli dużo później. Niektórzy nie zmrużyli oka przez całą noc ;-). Baśniowa przygoda w Bibliotece zakończyła się w sobotę o godz. 8.00. Każdy uczestnik Nocy z Andersenem otrzymał Dyplom Nocowacza i widokówkę przysłaną od czeskich przyjaciół.

Poniżej aplikacja Scratch'owa o Małej Syrence stworzona poprzez poszczególne grupy. Każda z grup dokładała kolejne skrypty, a na zakończenie wszyscy obejrzeli z zachwytem wspólne dzieło.