02 grudnia klasy I-IV wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Fabryki Ozdób Choinkowych w Gnieźnie. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pod opieką pana przewodnika mieliśmy możliwość obejrzenia całego procesu powstawania bombek. Pani dmuchacz nad palnikiem ogniowym rozgrzewała szkło, a następnie wydmuchiwała okrągłe bańki.

Kolejnym etapem powstawania bombek jest ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, a następnie zanurza się je w wodzie i potrząsa. Dzięki temu procesowi bańki uzyskują piękny srebrzysty połysk. Tak przygotowana bombka trafia do lakierni gdzie jest malowana na przeróżne kolory. W dalszym etapie zwiedzania dzieci mogły podziwiać pracę pań, które były odpowiedzialne za ręczne zdobienie bombek. Przekonaliśmy się, że ta czynność wymaga dużej precyzji, talentu, a przede wszystkim cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Na terenie fabryki znajdował się sklep firmowy, gdzie można było zakupić wiele różnorodnych i unikatowych ozdób choinkowych.

Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik otrzymał bombkę ze swoim imieniem, jak również te wykonane własnoręcznie przez siebie.

Wizyta w tym miejscu wprowadziła nas w świąteczny nastrój. Tegoroczne święta będą na pewno wspaniałe, bowiem dzieci ozdobią choinki własnoręcznie zdobionymi bombkami. To była naprawdę udana wycieczka!