Dnia 27 marca br. uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z przedszkola miały przyjemność przenieść się w podróż na Spitsbergen oraz na Grenlandię. Wszystko to dzięki panu Adamowi Włodarczykowi, pasjonatowi dalekich i ekstremalnych podróży, który zagościł w progach naszej szkoły. Podczas spotkania pan Adam relacjonował 1. pleszewską ekspedycję na Spitsbergen, czyli największą wyspę Norewgi, którą odbył z dwoma kolegami w 2022 roku.

Podróżnicy z plecakiem i namiotem wędrowali od Morza Barentsa do Morza Grenlandzkiego, a podczas wyprawy spotkali niedźwiedzie, renifery i wieloryba oraz zdobyli wiele niecodziennych doświadczeń.

Kolejną ekscytującą wyprawą, o której opowiedział pan Adam była Ekspedycja Pleszew - Grenland Expedition 2024, która trwała 10 dni i wiodła szlakiem Arctic Circle Trail prowadzącym na północ od koła podbiegunowego na Grenlandii wraz z lodowcem Russell. Polarnicy przeszli wiele kilometrów, podziwiali olbrzymie lodowce spływające do oceanu, góry lodowe wielkości statków, zieloną tundrę, ogromne ściany skalne, renifery, foki i wieloryby.

Pan Adam podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami, pokazując liczne zdjęcia i filmiki z podróży. Przygotował również dla wszystkich ekspozycję niezbędnego podróżniczego ekwipunku i opowiedział o tym, w jaki sposób należy przygotować się do wyprawy. Na zakończenie uczniowie z zadawali liczne pytania, na które pan Adam z chęcią odpowiadał.

Piękne krajobrazy, prezentacja flory i fauny oraz informacje przekazane przez podróżnika zachwyciły wszystkich i każdy z zaciekawieniem słuchał interesującej opowieści o tych wyjątkowych eskapadach.