W dniach 29 - 31 maja chętni uczniowie z klas IV - VIII wraz z opiekunami wyjechali na trzy dni do Łodzi. Pierwszym  punktem naszej wyprawy była gra miejska w łódzkim parku. Uczniowie podzieleni na grupy poruszali się po wyznaczonym terenie, wyszukiwali potrzebnych informacji, by wykonać przygotowane przez pana przewodnika zadania. Po wykonaniu wszystkich zadań wszyscy udaliśmy się do schroniska na krótką projekcję filmu o mieście.

Następnie zwiedziliśmy muzeum "Dętkę", która była umiejscowiona  we fragmencie łódzkich kanałów oraz Pasaż Róży - kamienice pokryte lustrzaną mozaiką. Kolejnym miejscem, w którym miło spędziliśmy czas było Muzeum Archeologiczne i Entograficzne. Podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w prelekcji oraz w warsztatach. Starsza grupa zdobywała wiedzę podczas zajęć pt. "Kultura ludowa Podhala", natomiast młodsi bawili się podczas warsztatów projektowania i wykonywania ozdób z gliny i drutu miedzianego pt. "Piękno i prostota - o biżuterii pradziejowej". Zwiedziliśmy również łódzką Manufakturę, gdzie mogliśmy zrobić zakupy i odpocząć. Po dotarciu do schroniska i rozlokowaniu się w pokojach, udaliśmy się na wieczorny spacer w poszukiwaniu i podziwianiu łódzkich murali.

We czwartek od rana udaliśmy się z panem przewodnikiem na wycieczkę po Łodzi śladami Juliana Tuwima. Podziwialiśmy piękne kamienice na ulicy Piotrowskiej oraz w okolicy oraz wysłuchaliśmy wielu fascynujących historii z życia Julka. Kolejnym punktem wycieczki był spacer i podziwianie Księżego Młyna, czyli robotniczego osiedla zbudowanego przez Karola Schreiblera - najbogatszego łódzkiego fabrykanta. Po obejrzeniu "miasteczka" posiadającego własną szkołę, szpital, sklepy, stację kolejową, straż, itp, pojechaliśmy do Muzeum Włókiennictwa, gdzie po oprowadzaniu przez panią przewodnik wzięliśmy udział w warsztatach "Trzymaj fason". Zadanie uczniów, podzielonych na 7 grup, polegało na zaprojektowaniu stroju na wylosowaną okazję oraz z wylosowanego rodzaju materiału. Wszyscy ochoczo zabraliśmy się do pracy i po 45 minutach powstały projekty tj. strój artysty z białego płótna, strój przyszłości z papieru, strój podróżnika z folii bąbelkowej, strój dla gwiazdy rocka z tapet, strój na pierwszą randkę z gazet i inne. Po warsztatach udaliśmy się do planetarium, gdzie pod kopułą z ekranem sferycznym obejrzeliśmy projekcje filmu "Niezbadane światy".

Ostatni dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Nauki i Techniki. W edukacyjnych strefach z interaktywnymi i multimedialnymi stanowiskami mogliśmy poznawać i podziwiać zasady działania mechaniki, hydrodynamiki i akustyki. Na zakończenie wizyty w EC1 obejrzeliśmy w kinie sferycznym film  "Jesteśmy kosmitami". w drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Zoo Safari w Borysewie. W tym ogrodzie zoologicznym zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt ze wszystkich kontynentów. Najbardziej podobały nam się białe tygrysy bengalskie oraz białe lwy. Uczestniczyliśmy w pokazowym karmieniu foki oraz surykatek. Na zakończenie wizyty udaliśmy się do tzw. "świata wodnego". 

Zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi i o wiele bogatsi w wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do Bachorzewa, gdzie na wszystkich czekali stęsknieni rodzice.

 

 

Back to top