Piątek, 4 października 2019 godzina 17:00, stłoczeni w Sali Cechu Rzemiosł Różnych z 190 innymi uczestnikami i ich opiekunami czekamy na rozpoczęcie gry miejskiej pod nazwą Noc Zawodowców. Są to uczniowie klas 7 i 8, którzy chcą poznać ofertę edukacyjną szkoły ponadpodstawowej, w szczególności od strony praktycznej. Po powitaniu i odebraniu pakietu startowego o godzinie 17:30, podzieleni na dwie drużyny 5-osobowe, wyruszyliśmy na podbój Zespołu Szkół Ponadpodstawych nr 2 w Jarocinie.

Jedna drużyna w składzie: Ania, Krzysiu, Agnieszka, Oliwia i Zuzia miała do wykonania 5 zadań na terenie szkoły. Pierwsza w szranki stanęła Agnieszka wykonując na główce fryzjerskiej fryzurę z wykorzystaniem elementów warkocza lub kłosa. Zadanie wykonała celująco. Ania musiała z naszą pomocą wykonać test BHP, który też nie był dla nas trudny. Krzysiu z dziewczynami musiał zmierzyć się z żarówkami, zasilaczem i prawidłowym ich połączeniem, aby się zaświeciły. Zuza poradziła sobie z pozycją boczną bezpieczną na zadaniu z pierwszej pomocy, a Oliwia nadała barw smutnemu królestwu, budując w grze planszowej kolorowe domy.

A w tym samym czasie, poruszająca się rowerami, ekipa w składzie: Martyna, Klaudia, Agata, Łucja i Zosia brała udział w grze miejskiej. Pierwszym celem było dotarcie do zakładu fryzjerskiego, gdzie Klaudia, po wylosowaniu zadania, musiała wykonać fryzurę, zgodną z załączona fotografią. Kolejnym zakładem rzemieślniczym, w którym Łucja zmagała się z dekoracją rurek z kremem, była piekarnia. U lakiernika Agata musiała sobie poradzić z przygotowaniem szpachla pod lakier. Zosia u mechanika samochodowego wkręcała świece, a na zakończenie Martyna w zakładzie stolarskim wbijała gwoździe. Dziewczyny świetnie sobie poradziły ze wszystkimi zadaniami. Dzięki współpracy i wzajemnej motywacji szybko dotarły do szkoły ponadpodstawowej, gdzie spotkały swoją drugą część zespołu.

Następnie był czas na uzupełnienie spalonych kalorii i zwiedzanie szkoły. Po godz. 20:00 ogłoszono wyniki i nasza drużyna otrzymała wyróżnienie. Było to świetnie spędzony piątkowy wieczór, podczas którego w ciekawy sposób uczniowie pogłębiali wiedzę na temat różnych zawodów, ale jednocześnie rozwijali własną kreatywność i umiejętność dobrej organizacji.