Jak wykorzystać wiatr?
Szkoła z klasa 2.0

Zajęcia wprowadziły uczniów w tematykę odnawialnych źródeł energii, a rozpoczęły się od doświadczenia, które polegało na przesunięciu mąki z jednej strony stolika na drugą bez użycia kończyn. Po kilku dmuchnięciach udało się przemieścić mąkę, przy czym wszyscy przy okazji byli cali biali. Po zajęciu miejsc uczniowie, na prośbę nauczyciela, zapisali na kolorowych karteczkach odpowiedzi na pytanie: Do czego służy wiatr?

Uczniowie odpowiedzieli, że do ususzenia ubrań, do ochłodzenia, na napędzania maszyn, do wytwarzania prądu, do puszczania latawców, do przemieszczania nasion itp.

Dzieci, na podstawie doświadczeń z modelami, sprawdziły na ile sposobów można  wykorzystać sposobów - bawiły się przy tym zadaniu wspaniale. Na mapach pokazały miejsca w Polsce, gdzie są najlepsze warunki na wykorzystanie siły wiatru. Uczniowie zrozumieli, że z powodów ekologicznych bardzo ważne jest pozyskiwanie energii w taki sposób.