Przypomnienie Scratch'a

7 stycznia 2015 roku rozpoczęły się zajęcia z programowania w ramach projektu "Mistrzowie Kodowania", do którego po raz trzeci przystąpiła nasza szkoła. W drugiej edycji programu biorą udział uczniowie klas 4 - 6, a zajęcia prowadzą p. Iwona Grodzka-Wojtaszak oraz p. Beata Zawisła. Na pierwszych zajęciach uczniowie podzielili się na dwie grupy.

Celem zajęć jest nauka programowania, które uczy kluczowych umiejętności, niezbędnych we współczesnym świecie: logicznego myślenia, samodzielnego dochodzenia do rozwiązań, wyciągania logicznych wniosków oraz współpracy w grupie i cierpliwości.

Podopieczni jednego teamu założyli sobie konta na stronie scratch.mit.edu i pracowali on-line, a druga grupa korzystała z wersji programu off-line. Na początku uczniowie przypomnieli sobie poruszanie się obiektów po scenie. Bohaterami scratch'owych projektów stali się wychowankowie, pstrykając selfie, a następnie przesuwali i obracali duszka na scenie.

Kolejne zadanie polegało na określeniu swoich mocnych stron, a następnie przygotowanie scenki, podczas której dwie osoby zachwalały, w czym jest dobry autor projektu. Celem zadania było utrwalenie posługiwania się komunikatami oraz programowania reakcji na otrzymanie komunikatu. Niektórych uczestników tak bardzo wciągnęły "rozmówki" o sobie, że zrezygnowały z wykonania kolejnego ćwiczenia. Polegało ono na napisaniu kodu, za pomocą którego duszek rysował kwadrat, a następnie przerobienie projektu na inne figury geometryczne tj. trójkąt, sześciokąt czy koło.

Szóstoklasistkę Alicję Urbaniak, tak wciągnęło programowanie, że po kilku dniach nauczyciel otrzymał projekt "Ciemny las".